Zakładanie fundacji rodzinnej

Fundacja rodzinna zapewnia ułożenie sukcesji, zabezpieczenie majątku oraz niskie opodatkowanie. Pomożemy Ci założyć Twoją fundację rodzinną, a także poprowadzimy dla Ciebie jej księgowość. Zyskasz spokój, terminowe rozliczenia i wsparcie w zarządzaniu majątkiem rodziny.

Kilkadziesiąt założonych fundacji rodzinnych

600+

zadowolonych klientów księgowości

30+

księgowych

10+

doradców

Najprawdopodobniej największa kancelaria w branży nieruchomości

Dla kogo fundacja rodzinna będzie dobrym rozwiązaniem?

Dla osób, które prowadzą biznesy w formie spółek
Dla inwestorów w nieruchomości
Dla inwestujących w papiery wartościowe
Dla osób posiadających majątek w różnych postaciach

Co warto robić w ramach fundacji rodzinnej?

Fundacja rodzinna może wykonywać działalność w ograniczonym zakresie. W przypadku wykonywania tej dozwolonej działalności, fundacja rodzinna od dochodu z tej działalności nie zapłaci podatku dochodowego.

Działalność dozwolona to m.in.:

Nabywanie i zbywanie papierów wartościowych, instrumentów pochodnych i praw o podobnym charakterze (np. akcje, ETF)
Przystępowanie i uczestnictwo w spółkach handlowych, funduszach inwestycyjnych itd. (dywidendy)
Zbywanie majątku (chyba że nabytego wyłączeniu w celu dalszego zbycia)
Najem i dzierżawa majątku
Udzielanie pożyczek podmiotom zależnym i beneficjentom

Zaletą fundacji rodzinnej jest rozsądne opodatkowanie

Wniesienie aktywów

Wniesienie aktywów do fundacji rodzinnej nie podlega opodatkowaniu PIT ani CIT.

Dochód fundacji rodzinnej

Dochód osiągany przez fundację z działalności dozwolonej jest zwolniony z podatku dochodowego.

Dochody z działalności innej niż dozwolona jest opodatkowane CIT-em 25%.

Wypłata świadczeń

W momencie wypłaty świadczeń na rzecz beneficjentów pojawi się CIT w wysokości 15% od wartości świadczeń.

Mechanizm opodatkowania jest zatem zbliżony do estońskiego CIT-u tj. podatek pojawia się dopiero w momencie wypłaty świadczeń na rzecz beneficjentów. Świadczenia wypłacone fundatorowi będącemu jednocześnie beneficjentem oraz beneficjentom zaliczanym do „zerowej” grupy podatkowej fundatora są zwolnione z PIT.

Świadczenia wypłacone beneficjentom z I i II grupy podatkowej podlegają PIT według stawki 10%, a świadczenia wypłacone beneficjentom z III grupy podatkowej podlegają PIT według stawki 15%.

Efektywne opodatkowanie

Efektywne opodatkowanie dochodu z najmu majątku fundacji rodzinnej, a także sprzedaży majątku, dochodów z papierów wartościowych, w przypadku wypłaty tego dochodu jako świadczenia dla beneficjenta z “zerowej” grupy podatkowej fundatora wynosi 13,04%.

Efektywne opodatkowanie dochodu generowanego przez spółkę z CIT 9% należącą do fundacji rodzinnej, wypłaconego poprzez dywidendę, a następnie w postaci świadczenia dla beneficjenta z “zerowej” grupy wynosi 20,87%.

Pytania i odpowiedzi

Istotne pytania dotyczące fundacji rodzinnej.

Czy fundacja rodzinna jest dla mnie?

Rozwiń więcej

Jak zwykle, to zależy 😉 Uważamy, że fundacja rodzinna rodzinna jest dobrym rozwiązaniem nie tylko dla miliarderów, ale dla wszystkich osób, które prowadzą biznesy w formie spółek, inwestują w nieruchomości, inwestują w papiery wartościowe i chcą sensownie ułożyć sukcesję, zabezpieczyć majątek oraz skorzystać z atrakcyjnego opodatkowania fundacji rodzinnych. Z reguły współpraca z nami w temacie fundacji rodzinnych zaczyna się od konsultacji, w ramach której wspólnie z Tobą analizujemy, czy fundacja rodzinna będzie miała sens w Twoim przypadku.

Ile kosztują Wasze usługi związane z fundacją rodzinną?

Rozwiń więcej

Cena usług związanych z fundacją rodzinną i obsługi księgowej zależy od wielu czynników szczegółów. Najlepiej wypełnij formularz kontaktowy na dole strony, to na początek otrzymasz od nas mailem szczegółowy cennik usług księgowych, a potem też bardziej szczegółową wycenę usług, o które zapytasz w formularzu.

Czy w ramach usługi księgowej zapewniacie doradztwo?

Rozwiń więcej

Na bieżące pytania dotyczące Twojego rozliczenia odpowiada oczywiście księgowa lub księgowy prowadzący Twoje sprawy, koordynator zespołu lub członek zarządu naszego biura. Możemy zapewnić również doradztwo, niemniej nie wchodzi ono w zakres usługi księgowej (to są dwie odrębne usługi). Pozwól, że wytłumaczymy to w ten sposób: opieka księgowa to jak prowadzenie Czerwonego Kapturka przez las. Naszym zadaniem jest zrobić to tak, żeby nie zjadł go zły wilk – czyli tak prowadzić Twoją księgowość, by krzywdy nie zrobił Ci urząd skarbowy. Jeśli jednak chciałbyś porozmawiać o tym, jakie są rodzaje lasów, do którego iść najlepiej i który płaszczyk założyć, prosisz nas o dodatkową poradę. Wtedy my poprosimy Cię o odrębne wynagrodzenie.

W jaki sposób mogę się umówić na spotkanie-konsultację?

Rozwiń więcej

Tutaj znajdziesz wszelkie szczegóły tj. jak i na kiedy możemy się umówić. Pamiętaj, że odległość (czyli fakt, że mieszkasz w innym mieście) nie ma znaczenia, bo zawsze możemy się umówić na “spotkanie” przez telefon, MS Teams, Zoom, Skype lub inny komunikator.

Chcesz ustanowić fundację rodzinną albo szukasz księgowości dla niej? Wypełnij poniższy formularz, aby otrzymać niezobowiązującą ofertę.

Co się wydarzy po wypełnieniu formularza?

  1. Otrzymasz potwierdzenie wysłania wiadomości na swój adres e-mail (w razie czego sprawdź folder spam).
  2. Na początek w tej samej wiadomości otrzymasz szczegółowy cennik naszych usług księgowych.
  3. Na Twoją wiadomość odpowiemy jeszcze tego samego dnia roboczego (najpóźniej w następnym dniu roboczym).

Możesz też do nas zadzwonić lub napisać

Sekretariat

+48 22 201 33 22

(pon.-pt., 8:00-17:00)